November 10, 2019

10 nejlepších míst na práci nejen v Praze

Na místě záleží! Alespoň tehdy, pokud pracujete „na sebe“. Tedy jako volnonožec, digitální nomád, start-upista nebo jakýkoliv drobný živnostník (může se vám to zdát jako trochu směšný a zastaralý výraz, ale české slovo vystihující variabilitu povolání, která lze vykonávat na dálku, zatím marně hledám).

Místo, na kterém trávíte svou pracovní dobu, může váš výkon pozvednout a zefektivnit nebo „poslat do kytek“. A to nechce ani profesionální květinářka.

1.       TOHLE DOMA DĚLAT NECHCEŠ!

Existují věci, které doma dělat nechceš, kámo! Ale málokdo si pod nimi představí práci. Pracovat na home-office je přece nesplněným snem všech zaměstnanců sedících v obřích open-spacech. Nebo ne?

Klid, pohodlí, časová úspora. Ano, jenže taky spousta rušivých elementů. Prostředí, které po pár týdnech přestane přinášet nové podněty.

Sociální odloučení. Tlak na sebedisciplínu a tlak ostatních členů domácnosti na splnění nejrůznějších úkolů („vždyť si přece celý den doma“). Jak dlouho vydržíte vy?

2.       VŠUDE DOBŘE U KAMARÁDKY NEJLÍP

Pokud ne příliš dlouho, pak na tom budete zhruba jako Američanka Christelle Rohaut. Té práce doma od ruky nešla a chodit do kaváren nebo coworkingů pro ni bylo příliš drahé. A tak začala chodit pracovat k sousedce a založila start-up Codi, který propojuje nabídku a poptávku po pracovních místech v obýváku někoho jiného.

Když si vzpomenu kolik ze spolužáků odjelo trávit „svaťák“ na babiččinu/tetinu/tátovo kámoše tou dobou prázdnou chatu, chce se mi skoro podotknout, že to tedy objevila Ameriku.

Nicméně se zdá, že tento osvědčený postup jak zvýšit produktivitu a efektivitu, tedy změna prostředí, byl trochu zapomenut. Radím vám, poptejte se v okolí a jděte pracovat k někomu jinému. Nové kreativní podněty získáte, aniž byste museli prošmejdit šuplíky.

3.       V RÁŽI NA PLÁŽI

Takto si asi většina z nás představuje digitální nomádství. Ležím v houpací síti zavěšené mezi dvěma palmami, z přilehlé chatrče se ozývají rytmy reggae, slunce pálí, moře šumí, drink s deštníčkem příjemně stoupá do hlavy a peníze na kontě přibývají a přibývají…STOP!

Tak takhle to opravdu nefunguje. Písek v klávesnici – peklo. Práce v rozpálené houpací síti – peklo. Efektivní myšlení s alkoholem v krvi – peklo. A ono i to reggae může začít za nějakou dobu pěkně lézt na nervy, nehledě na to, na palmě většinou zásuvku nenajdete.

místo na práci - Bali

Po celém světě je ale možné najít příjemné coworkingy, které jsou od pláže coby kamenem dohodil a poskytují veškerý komfort pro práci. A pokud na pláži pracovat nemůžete, ale chcete si to aspoň zkusit, doporučuji přeposlat šéfovi odkaz na Surfoffice.

4.       KDEKOLIV V PŘÍRODĚ (ŽIJÍ MRAVENCI)

Berte to z té lepší stránky, otravný hmyz se vyskytuje i v nejedné kanceláři. Venku na vás ale působí sluneční záření a čerstvý vzduch, takže si v těle tvoříte vitamín D, posilujete imunitu, aktivujete mozkové závity.

A podle výběru lokality si buď užíváte klid nebo čerpáte nové podněty. No a někdy se vám slunce odráží od obrazovky počítače tak, že nemůžete přečíst ani mail, do klávesnice lezou mravenci a do bot se sype nepříjemný prach.

I negativní prožitky však mohou nakopnout vaši pracovní morálku. Směle do toho – nemusíte hned vyrážet do hustých a opuštěných tajg nebo na vrcholky Himalájí, někdy stačí park naproti domu nebo zahrádka (k těm restauračním se ještě dostaneme, klid).

5.       PARKOVACÍ MÍSTO JE ÚLET

V některých městech, jsou ceny nemovitostí opravdu vyšponované. A tato realitní krize vás nemusí trápit jen tehdy, když si chcete koupit nebo pronajmout vlastní byt, ale i tehdy, když si chcete pronajmout kancelář nebo zaplatit členství v coworkingu. I nemovitosti určené k tomuto využití totiž zdražily.

místo na práci - parkoviště

V San Francisku na to skupina lačnící po levném místě k práci vyzrála  – zaplatila si parkovací místo. Taková platba totiž žádného freelancera nezruinuje (stojí to asi 2.25 dolaru na hodinu a jedno parkovací místo může využívat více pracujících). Jistě, i takové pracovní prostředí má své výhody – v Praze „na modrý“ to ale raději nezkoušejte.

6.        KRAFÁRNA KAVÁRNA

Když to doma nejde – teplý nápoj a pořádná dávka cukru pomohou nastartovat i ten nejvíc se vzpírající mozek. Navíc i na poměrně odlehlých místech vždy na nějaké podobné zařízení narazíte, takže nemusíte ztrácet čas cestováním.

Pokud tedy nejste příliš nároční. Když ano, tak si nejprve přečtěte naše hodnocení pražských kaváren, které se hodí na práci. Najdou se mezi nimi opravdu skvosty. A co jsme hodnotili?

Aby se vám dobře pracovalo potřebujete v kavárně hlavně dost místa (tedy větší stolek), zásuvku někde poblíž (protože není příliš příjemné, když přes vaše elektrické vedení každou chvilku někdo přeskakuje), kvalitní pití a dobré jídlo. A samozřejmě klid na práci, protože když posloucháte, jak Mařenka přebrala Haničce Toníka, moc toho neuděláte.

7.       ANI RYBA ANI RAK

Mezistupněm mezi kavárnou a klasickým coworkingem může být speciální druh sdílených kanceláří, kdy se buď vyhledávají nevyužívané místnosti v kavárnách, které se zrekonstruují na oddělené pracovní prostory (v Čechách Locco) nebo restaurace, které fungují pouze ve večerních hodinách, takže jejich stoly (a omezené služby) můžete přes celý den využívat jako pracovnu (funguje hlavně ve velkých městech ve Spojených státech).

kancelář v kavárně Locco

8.       KLASIKA NIKDY NEVYJDE Z MÓDY

Sdílené kanceláře jsou klasickým řešením pro volnonožce, kteří chtějí být v kontaktu s ostatními lidmi, nechtějí platit chod celé vlastní kancelář, ale přitom chtějí využívat veškerého kancelářského komfortu a vybavení.

Nabídka coworkingu je Čechách velmi pestrá (doporučujeme přečíst si článek, ve kterém píšeme o těch pražských), takže není problém najít si favorita nejen podle nabízených služeb, ale i podle vzdálenosti od vašeho bydliště.

9.       VŠUDE DOBŘE, TAK VYRAŽTE DO SVĚTA

Coworkingová centra najdete téměř po celém světě a i když v některých především velkých městech, mohou být ceny za jejich využití o poznání vyšší než v Čechách, udělat si do některého z nich občas „pracovní cestu“ je skvělý nápad.

Nové prostředí nakopne vaši kreativitu a noví lidé možná i vaši zahraniční kariéru. Nechce se vám příliš hledat a jít do nejistoty? Na internetových stránkách Impact Hubu zjistíte, kde ve světě mají pobočky.

10.       PRACOVAT SE DÁ I NA CESTĚ

Je možné, že geniální nápad dostanete už po cestě za změnou tvůrčího místa. Žádný problém, celkem pohodlně se dá pracovat i v dopravních prostředcích. Tichá kupé s wifi připojením rozhodně nejsou jen doménou Českých drah (naopak, leckde fungují i lépe).

místo na práci - business lounge

V letadle práci (offline) neutečete a pokud jste majiteli některé ze šťastnějších bankovních karet nebo karet stálého zákazníka aerolinií, pak máte na letišti vstup do lounge zajištěn. A s ním i místo na práci s vůní dálek.

Za ještě větší úlet než je coworking vytvořený z parkovacího místa (viz bod 6) ovšem považuji zkušenost mého kamaráda, který pracoval v dopravní zácpě na D1 napojen na wifi jedné autobusové společnosti. Zkrátka i na cestách platí, kdo hledá, řešení najde!
Inspirativní místa na dosah

Latest Posts