August 3, 2018

10 + 1 nejlepších kaváren na práci v Praze

TADY SE VÁM V PRAZE BUDE NEJLÉPE PRACOVAT.

Pracovat doma je paráda! Člověk se celý den nemusí převléct z pyžama, může při práci poslouchat hudbu nebo si jako kulisu pustit televizi. A taky nemusí celý den sedět na kancelářské židli. Jenže! Jako skoro všechno v životě má i home-office svoje stinné stránky. To, že vám oběd neuvaří v kantýně, je jen jednou z nich. Někdy může být doma mnohem těžší se koncentrovat než v prostředí, kde pracují všichni. Někomu zase chybí sociální kontakt a nové inspirativní podněty. Co s tím? Není hned nutné vracet se do kanceláře. Zkuste změnit prostředí a zajít do kavárny. My vám doporučujeme tyto:


1) Typika Coffee – Nusle

10 + 1 nejlepších kaváren na práci v Praze (2019) 1

Tuhle fotogenickou kavárnu se zvířátkem ve znaku a rostlinami v interiéru najdete v Nuslích (Svatoslavova 21).

Ocení ji hlavně kavárenští workoholici. Jednak kvůli její dlouhé otevírací době (ve všední dny se u dveří můžete hlásit už v 7 hodin ráno a doprovodit příjemnou obsluhu na tramvaj až v deset večer), ale hlavně díky super rychlému internetu. 150 Mbit za sekundu už je panečku jízda! K zásuvce je od stolu pravda trochu delší štreka, ale nic co by nevyřešila vaše vyřídilka se sympatickou obsluhou a připravenou prodlužovačkou. Oči si kazit nebudete, světla je v interiéru dost a místa zrovna tak, takže se nebojte, že se nevejdete. Ať už workoholik jste či nikoli, nejvíce asi oceníte, že tu nevyřvává žádná „záchodová“ hudba.

A co se kavárenského servisu týče?

Cappuccino vynikající, ranní várka kávy přesně taková, jaká má být. Mimochodem, o původ kávového zrna se tady náležitě zajímají, takže rozhodně nebudete pít něco, co se smetlo na plantáži ze země, ale kávu značky Rusty nails až dalekého Brna.

Brunch, brunch, baby! Plněný chléb je sice velmi lahodný. Zvlášť se slaninovou omeletou. Ale já sem chodím (jasně že pracovat) na Míša řez ve sklenici. Nebo dva.

Za tohle má Typika PLUS:

  • velmi rychlý internet
  • příznivá otevírací doba
  • lahodné občerstvení

Za tohle má Typika MÍNUS:

  • vzdálenost zásuvek
  • nutnost „poštelovat“ si vzdálenost lavice a stolku
  • „rušivé“ faktory (tady budete o hodně radši jíst než pracovat)

2)      Bar Cobra – Holešovice

Pracovat v místě, na kterém se s příchodem tmy začíná odehrávat spousta příběhů velkoměsta je…hm…inspirující! A určitě nemusím zdůrazňovat, že otevírací doba tohoto podniku, jak ostatně název sám napovídá, je velmi příznivá (8.00 – 2.00 ve všední dny a sobotu, v neděli zavírá již v 0.00).

Transatlantický call si tady večer ale raději nepořádejte. To ale i lavice, na které zde budete sedět. Jelikož není příliš pohodlná, budete se snažit mít práci vyřízenou co nejdříve. Na druhou stranu se budete cítit řádně hipstersky. To jde s internetem dosahujícím rychlosti až 150 Mbit za sekundu téměř samo.

A co si nasdílím na instagram?

Jídlo, jídlo a svůj počítač s jídlem! Obědové menu i celý jídelní lístek najdete předem zveřejněny na webu včetně informace o tom, kdo zrovna vaří (Monika Nevrlá je zdejší šéfkuchařka, jídlo od Tomáše Stibora můžeme také jen doporučit). Jídlo vypadá skvěle a chutná ještě lépe. Navíc si z pestré nabídky nemá problém vybrat si ani vegan. To, že je voda na stole k dispozici již od vašeho příchodu, je  jen příjemným bonusem.

A kde vůbec sídlí?

Přímo uprostřed dění. Na Letné! Milady Horákové 8. Blízko legendárního Mr. HotDog, kam můžete zaskočit, pokud si z nabídky Cobry to pravé jídlo k práci nevyberete.

10 + 1 nejlepších kaváren na práci v Praze (2019) 2

Za tohle má Cobra PLUS:

+ velký výběr veganského jídla + voda k dispozici

+ rychlý internet

+ snadná dostupnost a kreativní prostředí

Za tohle má Cobra MÍNUS:

– nikdo nechce vařit jídlo bez chutí a zápachu, ale nešlo by trochu vyvětrat?

– za hezkých slunečných dní je potíž sehnat místo a stejně tak v určité rush hours je zde příliš hluku na práci

– sezení není příliš pohodlné

3)      Kavárna Místo – Dejvice

V Dejvicích (Bubenečská 284/12) je takové jedno Místo, které si snadno zamilujete.

Místo pro práci?

Už jenom proto, že máte na výběr, jestli se usadíte k normálnímu stolku (i ten je dost velký na počítač) nebo k „pracovnímu“ stolku. Jen si musíte dát pozor, aby stůl nebyl rezervovaný a vy jste se potom nemuseli uprostřed práce přesouvat.

Je taky docela možné, že se na tomhle Místě zamilujete. Je to tu totiž docela „na těsno“. Takže jídlo od sousedního stolku máte v dosahu (je to vlastně výhoda nebo nevýhoda?). A jestli se potřebujete ohromě soustředit na práci a ne na sousední rozhovor, tak budou sluchátka dobrou volbou. Kdyby se ten/ta, do něhož/do níž se tady chcete zamilovat náhodou někam zatoulal, nemusíte mít strach. Při hledání zásuvek ji/ho určitě objevíte. Není jich tu totiž moc a tak projdete celou kavárnu. Ne, skepsi určitě nepropadejte, pracovat se dá, ty lavice jsou o dost pohodlnější než vypadají. A obsluha je skvělá, výhled z okna inspirativní a zajímavý a je tu i dostatek denního světla.

A bude dnes k obědu? Bude to moderní, fresh, hezky naservírované a chutné. Takové pečená karotka s avokádem a fetou nemá chybu, jarní salát s ředkvičkami a hořčicovým dresinkem také potěšil moje chuťové pohárky a káva – dobrá. Místo patří mezi jednu ze tří kaváren, kde ochutnáte kávu značky Doubleshot.

10 + 1 nejlepších kaváren na práci v Praze (2019) 3

Za tohle má Místo PLUS:

+ dobré, lehké jídlo a cenově dostupná voda

+ příjemné prostředí, inspirativní výhled z okna

+ dostatek místa na počítač (pracovní pomůcky)

Za tohle má Místo MÍNUS:

– nedostatek soukromí (malé vzdálenosti mezi stoly)

– nedostatek zásuvek, mnoho rušivých elementů (hluk, sousedé)

– internet není nejrychlejší

Locco Workspace (aka Friends Coffee House) – u Václaváku

Locco si vyberte tehdy, když spíš než pořídit fotky načinčaného jídla s vaším laptopem, potřebujete pořádně zabrat. Pracovna je tady totiž od kavárny oddělená a poskytuje skvělé zázemí pro soustředěnou práci. V žádném případě to ale neznamená, že byste si nemohli kávu srkat přímo nad počítačem! Můžete. Leonoru – směs arabiky z Brazílie a Kolumbie.


Pracovna nebo jihoamerická džungle?

A jako někde v Jižní Americe se budete cítit, když do zadní části Friends Coffee House budete vcházet, v prostřední části je totiž kavárna prosklená, pěstují v ní popínavé pokojové květiny a mají zde telefonní budku?! Ta nepředstavuje bláznivou dekoraci, ale naprosto promyšlenou pracovní pomůcku. Můžete se v ní totiž „izolovat“ když chcete vést důvěrné a nerušené (nejen) pracovní hovory.  

V Locco také najdete veškeré kancelářské vybavení – dostatečně prostorné stoly, skvělé ergonomické židle, tiskárnu, skener. Půjčit si můžete i externí monitor. Vše je v příjemném, moderním a nerušivém designu a dobře osvětleno. Až se to trochu tluče s vybavením předchozí části kavárny, na kterou pracovna navazuje. Tam najdete pohodlné ušáky, knihovnu, přítmí. Navíc se tu často konají i různé výstavy obrazů, takže o inspiraci nouze opravdu není.

Skvělá dostupnost Locco je přímo v centru, nedaleko Václavského náměstí (Palackého 719/7). Je to ideální místo, když si potřebujete nerušeně vyřídit práci a poté ještě vyrazit do víru Prahy nebo na dobré jídlo. To je totiž slabou stránkou tohoto místa, i když mrkvový dort je výborný.  

10 + 1 nejlepších kaváren na práci v Praze (2019) 4

Za tohle má Locco PLUS:

+ skvělé pracovní vybavení (rychlý internet, moderní kancelářská výbava, dostatek zásuvek )

+ výborné pracovní podmínky (klid na práci, oddělení „rušné“ části kavárny)

+ dobrá dostupnost, rozumné ceny za využití (účtováno po minutách a nemusíte do sebe “rvát další kafe”)

Za tohle má Locco MÍNUS:

– chybí kulinářský zážitek (ale o hladu nebudete)

– zatím nevybudovaná komunita

– pracovní část má omezenou kapacitu

4)      Ô-mai coffee & kitchen

Pracovat se vám tu špatně rozhodně nebude – mají tu ultra rychlý internet, dostatek místa na rozložení věcí i počítače a zásuvky jsou instalovány přímo do lavic. Na ty se můžete usadit u okna, které vede na příjemnou zahrádku. Nebo máte možnost jít pracovat přímo na ni (tehdy se ale přesvědčte, že máte dostatek baterky v počítači, abyste nemuseli konstruovat elektřinou napájecí díla konkurující Dlouhým stráním).

Vietnamská pracovitost jako stereotyp?

Že jsou Vietnamci velmi pracovitým národem je v Čechách dost zarytý stereotyp. V Ô-mai coffee to každopádně můžete při práci ověřit a případně trochu pracovitosti a produktivity nasát – spíš než o kavárnu, kteréžto označení má v názvu, se totiž jedná o vietnamské bistro. To má kromě motivujícího prostředí ještě řadu dalších výhod – výborné  Pho nebo Bun Bo Nam Bo k nim rozhodně patří. A pak je tu ještě jedna záležitost. A ta vás pobaví. Záchody jsou označeny vietnamskými nápisy. Obsluha nekouše, naopak, jsou milí a rádi vám pomohou.

Za tohle má  Ô-mai PLUS:

+ Mango Coco bájo!

+ „exotické“ a velmi chutné menu

+ příjemné pracovní prostředí

Za tohle má  Ô-mai MÍNUS:

– káva je spíše průměrná

– pokud k práci potřebujete sladké koláče, taky raději zamiřte jinam

– pokud neovládáte vietnamštinu, označení záchodů vám může způsobit horkou chvilku (ale ne, nebojte, mají to tam i česky)


5)      Costa Coffee – celá Praha

Vybrat si k práci kavárenský řetězec? Na každodenní práci nedoporučujeme, ovšem nárazově se využít dá. A velmi dobře. Třeba když potřebujete rychlou vzpruhu nebo si na práci vzpomenete při brouzdání nákupním centrem. Řetězcům neutečeš, ale zase jsou vždy po ruce.


Lepší (nějaké) kafe v žaludku než faktura po splatnosti

I když narozdíl od ostatních námi recenzovaných kaváren v Costa Coffee budete asi trochu otrávení z rychlosti internetového připojení. Odpovědi na emaily zvládne v klidu, nebojte! Kávu vám tady připraví do velkého hrnečku a má vysoký obsah kofeinu, takže bdělost je zaručena.

Kdyby vám legálních návykových vzpruh bylo málo, dejte si dortík. Já prefabrikovanými sladkými brownies rozhodně nepohrdnu, ale s gurmány si tu pracovní schůzku raději nedávejte. A při představě hodiny strávené u sporáku nebo kručícího žaludku ani ty panini nejsou tak suché.

10 + 1 nejlepších kaváren na práci v Praze (2019) 6

Za tohle má Costa Coffee PLUS:

+ velká káva standardizované chuti (je tam kofein, je tam kofein, je tam kofein)

+ vždy po ruce a vždy připraveni (dostupnost  a množství poboček)

+ široká nabídka nápojů

Za tohle má Costa Coffee MÍNUS:

– rychlost internetu (Vážně? Uprostřed Prahy? Ve 21.století?)

– pracovní prostředí (nouzovka)

– produkty jsou velmi sladké a nejsou domácí (cukrfree podnik to tedy rozhodně není)

6)      La Boheme Cafe – Náměstí míru

V tomto místě na Vinohradech (Sázavská 32) si dobrá káva dala rande s dobrým designem. A sluší jim to spolu. Ale objektivně – moc toho tu nenapracujete. Není tu dost místa ani dobrá pracovní infrastruktura, přestože stoly určené k práci tu mají.

Odborníci na skvělé pití

Káva je pro Charlese Fleera (to je ten, který skupinu kávových odborníků sdružujících se kolem La Boheme Cafe vede) životní vášeň. Dokonce několik měsíců v roce po kávových plantážích cestuje – a možná přebírá kávová zrníčka, která posílá do vlastní pražírny, jako Popelka hrách. Protože káva je tu vynikající. Chuťově naprosto bezkonkurenční, takže mi možná vymyšlenou historku o přebírání zrníček i uvěříte až ji ochutnáte. A mimo to se chovají dobře. K zákazníkům, farmářům i životnímu prostředí. Takže jim vyšší ceny a malou nabídku jídla odpustíte. Voda je zdarma.

10 + 1 nejlepších kaváren na práci v Praze (2019) 7


Za tohle má La Boheme PLUS:

+ káva nemá konkurenci

+ design – tohle je místo, kde si chcete sednout a prostě jen být

+ po práci si dejte kávový kurz – větší odborníky nenajdete

Za tohle má La Boheme MÍNUS:

– pracovní prostředí a vybavenost – tady toho opravdu moc neuděláte

– málo bohatá nabídka jídla

– „rušivé“ elementy

7)      Starbucks Reserve – Můstek

Když už jsme se pustili do řetězců, nezbývá než otestovat i leadera na světovém trhu. Starbucks je fenomén. I proto, že se umí dostat až do vašeho oblíbeného seriálu. A všude jinde – pobočky najdete i v menších městech. Označení Reserve je ale určené jen pro některé z nich. Pro ty, kde vám kávu umí připravit více různými způsoby (French press, Chemex aj.), takže by měla chutnat lépe než na běžné pobočce. V Praze je taková pobočka na Jungmannově náměstí – dostupnost hodnotíme jedničkou s hvězdičkou.


Pracuje se u nich, Jone?

Rychlost internetu je v porovnání s ostatními kavárnami průměrná. Ale na běžnou práci bohatě stačí. Větším problémem jsou malé stolky. Zvlášť když jste prostorově nároční. Židle by cenu „zdravá záda“ také bohužel nevyhrály. Ale ten pocit – design mají vychytaný, budete se cítit světově. Světově unifikovaně.

V čem ještě pražská pobočka ostrouhala? Chybí tu pekárna nebo cukrárna, jak je v jejich Reserve pobočkách běžně zvykem. Místo toho si svou denní pracovní dávku cukru (taky máte vždycky v odpoledních hodinách krizi?) dáte v podobě rozmraženého koláče. A to je trochu drahá legrace.  

10 + 1 nejlepších kaváren na práci v Praze (2019) 8

Za tohle má Starbucks Reserve PLUS:

+ různé způsoby přípravy kávy (takže teoreticky lepší chuť než jinde na pobočce)

+ příjemný design

+ dostupnost poboček (když vás v 5 odpoledne napadne něco dopracovat, zcela určitě budete mít pár kroků od svého stanoviště nějakou pobočku)

Za tohle má Starbucks Reserve MÍNUS:

– pracovní prostředí a vybavenost pro práci

– poměr cena výkon

– pomalý internet (řetězce, vážně? V tomhle je třeba se zlepšit!)

8)     Kofárna Café – Malá Strana

Tohle je místo práci zaslíbené! Už jen proto, že mají vlastní a velmi povedenou směs kávy. Bohužel se ale budete muset uskrovnit. Tedy, ne že bysme detailně znali obsah vaší peněženky. Uskrovnit se budete muset prostorově.

Kofárna Café je na velmi lukrativním místě v centru Prahy, blízko Malé Strany (Zborovská 60), takže logicky žádný obří palác nečekejte. Spíše příjemné pracovní místo na pár hodin práce. Pokud tu budete chtít strávit celý den – gratulujeme, vyhráli jste cenu za minimalistu roku! Na druhou stranu kavárna je složena ze čtyř různých místností, takže možná získáte pocit open space kanceláře a navzdory poněkud stásněným podmínkám se vám bude pracovat dobře.

Ctíme tradice aneb svíčková na chlebu?!

Co Kofárna Café chybí na prostoru, snaží se dohnat výborným občerstvením. V nabídce najdete zdravé zeleninové pochutiny (i veganské), polévky, ale také výborně vypadající i chutnající sladkosti. Chcete-li získat lepší představu, sledujte tuto kavárnu na sociálních sítích. Až si je prohlédněte, vsadím se, že víc než na za efektivní prací budete do Kofárny spěchat ochutnat originální svíčkovou na chlebu. Chlebů mají mimochodem v nabídce více druhů.

10 + 1 nejlepších kaváren na práci v Praze (2019) 9

Za tohle má Kofárna Café PLUS:

+ vlastní směs kávy

+ výborná poloha kousek od historických krás Prahy

+ food styling a nabídka jídla vůbec

Za tohle má Kofárna Café MÍNUS:

– malé stolky, stísněný prostor a nedostatek zásuvek

– neposkytují vodu zdarma

– vzhledem k menšímu prostoru v určitých hodinách čilý „kavárenský ruch“ (na některou práci až příliš rozptylující)


9)      The Miners Coffee & Characters – Jiřího z Poděbrad

Na Vinohradech (Slavíkova 1611/5) to kluci berou ještě vážně! Tedy, kávu. Alespoň v The Miners Coffee and Characters. Jedná se o moderní kavárnu – zlé jazyky mohou tvrdit, že návrháři tohoto interiéru chyběla špetka kreativity, jazyky, které ochutnaly zdejší výbornou kávu, se raději pokochají výhledem na Vinohrady z jejích velkých oken. Není snad tradiční pražská čtvrť kreativní až dost?

Ranní ptáče na přednášce

Pokud jste ranní ptáčata, není pro vás zrovna snadné, najít kavárnu, která by měla otevřeno už od brzkých hodin. The Miners nastupují na ranní šichtu už od 7, což uznejme není časná hodina pro mnohé manuálně pracující, na pražskou kavárnu ale dobré. Navíc v tuto hodinu máte možnost zde „chytit“ pracovní sůl. A u těch se pracuje skutečně skvěle. Je jich ale omezený počet a pokud se na vás nedostane, bude o něco těžší najít si tu pracovní místečko. Kavárna totiž nenabízí žádné tajné skrýše, všechno je jeden velký otevřený prostor. Díky tomu se vám ale často stane, že zde vyslechnete nějakou z inspirujících přednášek. Mají tu na ně speciální místo a konají se často.

10 + 1 nejlepších kaváren na práci v Praze (2019) 10

Za tohle má The Miners Coffee & Characters PLUS:

+ pracovní stoly

+ inspirativní prostředí (přednášky, komunita)

+ vymazlená káva

Za tohle má The Miners Coffee & Characters MÍNUS:

– pokud jsou pracovní místa obsazena, jiná nejsou pro práci dostatečně komfortní

– pokud téma přednášky není váš šálek kávy, neutečete  

– třetí mínus jsme nenašli a vlastně téhle kavárně docela fandíme

10)      SmetanaQ Café & Bistro – Praha 1

Tam, kde Vltava je už tokem mohutným a z jejích břehů dechberoucí výhled na Hradčany a Petřín se skýtá (Smetanovo nábřeží 334/4), je srdcem domu s uměleckým duchem kavárna a bistro.

Káva je tu výběrová, čaje sypané a legendy praví, že paní cukrářka chodí časně zrána péct vždy čerstvé a domácí zákusky a laskominy. A aby byla tradice udržena umí upéct i senzační kváskový chléb. Mají tu ale i nabídku slaných jídel, polévek, quichů a to všechno si můžete vzít i na zahrádku.

Jak se tu ale pracuje?

Prostředí je skutečně velmi inspirativní. Už jen proto, že v domě SmetanaQ je i galerie, foto studio a tzv.bottega. A po švestkové limonádě nebo vaflích s mascarpone a jahodami to půjde zaručeně úplně samo, mají přímo kouzelnou moc. Jenže vám taky pěkně provětrají peněženku. Takže pokud jste v začátcích nebo se zrovna nacházíte ve fázi poklesu nebo stagnace zakázek, každý den tady pracovat asi nebudete moct. Pokud se vám ale daří, tak vám to velmi přejeme, a upozorňujeme vás na možnost pronájmu salónku s knihovnou, který je ideální na menší akce. Míst k sezení je tu devadesát, stolky dostatečně velké, zásuvky vcelku dostupné (stolky u okna).

10 + 1 nejlepších kaváren na práci v Praze (2019) 11

Za tohle má SmetanaQ PLUS:

+ úžasný výhled na Prahu

+ inspirativní prostředí se spoustou zajímavých akcí, senzační interiér (židle Ton, svítidla Bomma, zrekonstruovaná budova)

+ úžasná kuchyně s pestrou nabídkou

Za tohle má SmetanaQ MÍNUS:

– v kavárně je devadesát míst, takže trochu masovka

– jestli nemáte oslíčka zvládajícího pokyn „otřes se“, není to tu budget-friendly

– vzhledem k poloze, kapacitě, interiéru i kuchyni láká turisty


Inspirativní místa na dosah

Latest Posts