November 5, 2019

8 nejlepších coworkingů v Praze

Vysoké ceny nemovitostí v Praze a s nimi související zdražení nájmů nepocítili jen lidé, kteří hledají bydlení. Problém můžou představovat i pro začínající podnikatele, kteří sice mají naprosto jedinečný  a geniální nápad, ale s jeho realizací už se do vlastního bytu nevejdou, nebo pro drobné živnostníky, kteří pracují z domova, ale ve vlastním obýváku už nemají na práci dobré podmínky. Jak?

Nájem kanceláře, která by jim pomohla, představuje pro jejich omezený rozpočet příliš vysokou položku. Proto již před pár lety začaly ve větších městech u nás i ve světě fungovat sdílené kanceláře. V Praze je na výběr z různorodých možností, takže můžete snadno uspokojit své specifické pracovní nároky. My jsme pro vás otestovali nejlepší coworkingy v Praze!

Pokud se vám nechce číst celou recenzi – pod každým textem o testovaném coworkingu čeká rychlé zhodnocení.

KRÁLOVSKÝ COWORKING NA KRÁLOVSKÝCH VINOHRADECH

Rozhodně nejlepší coworking, který v současné době můžete v Praze najít je na Vinohradech (Koperníkova 10). Od 1. ledna letošního roku patří do sítě coworkingů Impact Hub, jako hub Praha však funguje tato krásná historické vila už několik let. Je otevřena 7 dní v týdnu a nabízí 2 575 metrů čtverečních prostoru pro práci. Z něj celých 1 500 metrů čtverečních zabírá plocha zahrady, která je členům přístupná a zvláště v létě se bezpochyby jedná o nejlepší pracovní místo z celé Prahy. A pokud byste zeleně neměli za celý den dost, vila stojí hned vedle Grébovky, kde si po práci můžete dát sraz s přáteli (protože piknik s přáteli bude in naprosto vždycky, ať už jste hipster či jiného vyznání).

Co se interiéru týče, byl citlivě zrekonstruován a do původní historické budovy je zasazena moderní kancelářská výbava. Zásuvky jsou téměř na každém rohu, internet funguje kvalitně a rychle. Můžete si vybrat zda budete pracovat v open space, v oddělené kanceláři,  v bistru, pronajmete si zasedačku s krbem a knihovnou. A aby těch superlativ nebylo málo, k dispozici je šéfkuchař. Wau.

Ale taky to něco stojí.  Je nutné si koupit členství nebo alespoň day pass, který je dražší než v níže zmíněné pobočce hubu Praha na Smíchově. Aby se zachovala na světě rovnováha, je třeba zmínit i další negativa K10. Kromě vyšší ceny (ale ta zahrada za to stojí, vážně) jsou to i velmi velmi špatné možnosti parkování (na druhou stranu spojení městskou hromadnou dopravou je výborné) a vybavení, které není v úplně „super truper“ stavu. Což je pochopitelné, vzhledem k tomu, že K10 už nějaký ten pátek funguje. Podpůrné nápoje pro pracující (jasně že kafe) v ceně členství bohužel nejsou. Můžete si je ale koupit a cena 20 Kč za hrneček horkého nápoje rozhodně není nijak dramatická.

RYCHLÉ ZHODNOCENÍ:

+ nejlepší zahrada a budova

+ nejlepší a nejinspirativnější komunita

– vyšší cena

– v ceně nejsou zahrnuty žádné nápoje

INDUSTRIÁLNÍ MINULOST A COWORKINGOVÁ BUDOUCNOST COWORKINGU NA PRAZE 5

Dříve konkurence, od ledna adoptivní sourozenec K10 (další sourozenci v Brně, Ostravě, ale i ve světě). To je Impact Hub D10 coworking na Praze 5 Smíchově (Drtinova 557/10) neboli hub Praha. Bývalá tiskárna dnes posktyuje 1 905 metrů čtverečních prostoru pro krativitu i soustředěnou práci. Prostor je velmi členitý: což je určitě výhoda, protože si můžete najít přesně tak klidný nebo rušný kout k práci, abyste byli spokojeni. K dispozici je i terasa, chillout zóna, samoobslužný bar. Pronajmout si můžete oddělenou kancelář nebo zasedačku. A výhodou je, že když jste členem, můžete využívat i prostory v Brně a Ostravě.

Kromě členství je samozřejmě možné zakoupit i vstup na jeden den. Ten je sice o něco levnější než na Vinohradech, přesto jsou ceny poměrně vysoké ve srovnání s jinými alternativami. Na druhou stranu, Impact Hub je ve světě začínajících podnikatelů pojem – v jeho útrobách totiž nenaleznete jen místo pro práci, ale i skvělou komunitu, která vám vaše začátky značně usnadní, ať už svou pouhou přítomností nebo tím, že se zapojíte do mnoha akcí, které se zde pořádají. Je to zkrátka zavedený podnikatelský inkubátor (příběhy členů si můžete přečíst na jejich internetových stránkách).

Co se negativ týče s parkováním to není ideální ani na Smíchově (i když asi o trochu lepší než na Vinohradech) a přihlašování u recepční je old-school. Na druhou stranu osobní kontakt a přístup je někdy k nezaplacení, zvlášť sedí-li za recepcí milá a příjemná osoba.

D10 coworking Smíchov
D10 na Smíchově

RYCHLÉ ZHODNOCENÍ:

+ členitý prostor s mnoha pracovními zákoutími

+ vybudovana komunita, podnikatelská líheň

– cena je nižší než K10, ale vyšší než jiné alternativy

– nahlašování na recepci, když máte zrovna bad hair day

NA SMÍCHOVĚ SE PRACUJE I LEVNĚ

Smíchov je zřejmě čtvrť coworkingovým centrům zasvěcená. Možná kvůli jeho industriální minulosti (aneb pracovalo se tu od pradávna). Vznikl tu i jeden z vůbec prvních coworkingů na Praze 5 NODE5 (Radlická 180/50). Narozdíl od ostatních výše hodnocených má zásadní výhodu: zaparkuje tu i blondýna. Sice si za parkoviště vedle Radlické kulturní sportovny nebo v obchodním centru na Andělu připlatí, ale co už.

NODE5 je téměř legendární: za dobu jeho existence tu vznikla řada úspěšných i méně úspěšných start-upů. Jejich boj na trhu byl lítý a rozmanitý, zato v jejich startovních pracovních boxech se nic nezměnilo. Tenhle coworking je léta stejný. Což ale může být i výhoda. Stejně jako velmi příznivé ceny – tady je to nejlevnější ve městě. Přitom internet mají super rychlý. A taky prostor pro soustředěnou práci, ve kterém vás nebude rušit opravdu nic. Mimo to samozřejmě klasický coworkingový open space, jednotlivé kanceláře k pronajmutí i zasedačky. V NODE5 se v obleku komfortně cítit nebudete, vládne tu přátelská a neformální atmosféra. Vzhledem k industriálně pojatému interiéry vám řeknu jen jediné: ze všech testovaných coworkingů NODE5 je punk. Jenže punk is not dead/that!

NODE5 coworking Praha
NODE5 coworking na Praze 5

RYCHLÉ ZHODNOCENÍ:

+ nejlepší cena (bez debat)

+ dá se tu celkem solidně zaparkovat

– řádil tu zub času

– hodně neformální atmosféra

NEZÁVAZNĚ, ALE ODPOVĚDNĚ

Locco Workspace je poměrně nový coworkingový prostor na Praze 1 a od výše zmíněných se liší především v jedné věci – velikostí. Locco je vlastně jen jedna místnost a ještě poměrně malá (k dispozici jsou ale i zasedací místnosti a kavárna). Nabízí se tu jednoduché vysvětlení – Locco Workspace je co by kamenem dohodil od Václavského náměstí (Palackého 719/7), což není z nejlevnějších lokalit, alespoň co se nemovitostí týče. Takhle dedukce není úplně správná. Locco totiž není jen coworking, ale celý koncept využití prostorů, které by jinak nikdo nevyužil. A jednu nevyužívanou „komoru“ (no jo, přeháníme) našli jeho majitelé ve Friends Coffee House.

Do zadní místnosti kavárny nastěhovali  moderní kancelářské vybavení – ergonomické židle, dostatečně velké stoly –  přivedli rychlý internet, doplnili i další pracovní potřeby jako jsou tiskárny, externí monitory nebo skener. A ještě k tomu nabízí pitný režim zdarma – na výběr je káva, čaj nebo voda. Pracovní prostor je dokonce tak moc moderní, že trochu nezapadá do tradičního konceptu kavárny Friends Coffee House, ve které je umístěn.

Proč si Locco vybrat?

Ze všech testovaných coworkingů se nejvíce hodí na „nárazovou práci“. Nemusíte si tu totiž složitě a draze kupovat členství, stačí, když si stáhnete aplikaci a pak už díky ní platíte po minutách. To se dá využít třeba když v centru na někoho čekáte, máte čas mezi obchodními schůzkami nebo si jen chcete svůj pracovní týden trochu zpestřit a vylézt ze svého zaběhnutého pyžama (ano, správně tam mělo být stereotypu).

Co tak moc dobře nehodnotíme je absence komunity. V samotném coworkingu na Praze 1 se žádné akce nekonají (ale v kavárně ano) a protože je koncept i jeho provedení opravdu čerstvé, nestihla se tu ještě vytvořit ani síť pravidelných akčních klientů, kteří by spolu chodili na oběd  a vzájemně si předávali zkušenosti. Možná proto, že tu nemají soukromého kuchaře.

Locco coworking Praha
Locco coworking na Praze 1

RYCHLÉ ZHODNOCENÍ:

+ bez smlouvy, bez členství, bez závazků, účtování po minutě

+ úplně nové a moderní vybavení

– ještě tu není vybudovaná komunita

– kavárna neposkytuje žádný extra kulinářský zážitek

AMERIKA NA VINOHRADECH

Největší koncentrace zahraničních freelancerů na jednom místě? To je Locus Workspace na Vinohradech (Slezská 857/45). Místo, které se stalo populární hlavně mezi Američany žijícími v Praze, takže jestli si chcete během pracovní doby i procvičit angličtinu, tohle místo je pro vás tou pravou volbou.

Nachází se v historické budově s opravdu cool panoramatickým výtahem. Kancelář je velký otevřený prostor, ve kterém ale v létě může být poněkud tepleji (poslední patro pod střechou, máme psát víc?). Locus už existuje několik let a zavedená coworkingová značka sebou přináší výhody i nevýhody. Plus je především vybudovaná komunita – její členové se scházejí ke společným akcím jako jsou snídaně či obědy. Pití je na Locus. Tedy na drink si tu nezajdete, ale kávu si k práci dáte zdarma. A jejich ceny jsou celkem přijatelné.

A mínus? Čas měří každému z nás stejně, i vybavení coworkingu Locus. To už nějaký ten pátek pamatuje, funkčnosti to ale nijak nevadí. Také zasedací místnosti nejsou dechberoucí, že byste jimi své obchodní partnery naprosto uchvátili, ale jsou ok. Pokud hledáte coworking pro cizince, je toto místo pro vás, protože vám umožní seznámit se se spoustou expatů, jinak si ale myslíme, že tohle místo už má nejlepší léta za sebou.

Locus workspace Praha
Locus workspace na Vinohradech

RYCHLÉ ZHODNOCENÍ:

+ do you speak czenglish? Tady se zlepšíš a přitom budeš v práci!

+ historická budova

– zub času je na vybavení znát

– za hezkých dní je tu slunečno (ale klimatizováno)

IN SPIRO MÁ SPIRIT

I když by se zdálo, že z oblasti Holešovic se má chodit pracovat pouze do stylových kaváren na Letnou, do restaurací v okolí Strossmayerova náměstí nebo do Stromovky, i tady najdeme coworking (Argentinská 286/38). Je schovaný v té velké budově vedle magistrály, která pamatuje slavná sovětská léta. Ale co, retro je zase in a z okna mají parádní výhled ( i když asi ne tak parádní jako je z horních pater nedaleké „koleje Matfyzu“, znáte?).

I když nejsou v centru, dostanete se sem poměrně snadno jak městskou hromadnou dopravou, tak vlastním spřežením, které můžete zaparkovat na výhodné parkoviště typu P+R vedle nádraží (tedy pokud přijedete hodně zavčas). V interiéru je hodně volného prostoru, takže působí vzdušně, i když v létě tu teplo je. Toho se ale bát nemusíte protože napít dostanete zdarma.

V IN SPIRO mají už zavedenou komunitu pořádající různé seberozvíjející akce. Trochu nepříjemné je, že když nemáte stálý stůl, nemusí se tu na vás dostat místo. Těch volných je totiž omezený počet.

In spiro coworking Praha
Inspirace pro práci v coworkingu na Praze 8

RYCHLÉ ZHODNOCENÍ:

+ parádní výhled, „vzdušný“ prostor

+ nápoj zdarma

– nutnost mít stálý stůl

– v létě je tu víc teplo

ZAČÍNAJÍCÍ ADVOKÁT? JDĚTE SI SEDNOUT NA RADLICKOU

Již jsme zmínili, že Smíchov nabízí pro práci velmi zajímavé možnosti. Další z nich je určena výhradně určité skupině: začínajícím samostatným advokátům. Jurispace (Radlická 505/58) jim nabízí nejen reprezentativní prostory,ale i vše, co samostatný advokát do začátku potřebuje. ASPI, Beck-online a sekretářku. Údajně slibují i komunitu a networking, získávání klientů už jen tím že tu působíte (že by jim u metra Anděl nějaké odchytávali?) a výměnu zajímavého know-how. K dispozici je sdílená kancelář, ale i zasedací místnosti a samostatné kanceláře.

RYCHLÉ ZHODNOCENÍ:

+ reprezentativní prostory

– pouze pro specifický obor

Jurispace coworking Praha
Jurispace coworking na Praze 5


DÁ SE NĚKDE PRACOVAT S DĚTMI?

V Praze se myslí i na to, že coworkingy nemusí využívat jen mladí nezávislí freelanceři a digitální nomádi, ale i osoby se závazky. Uřvanými a protivnými závazky, které je třeba zabavit. Do června 2019 se o to velmi dobře staralo místo s všeříkajícím názvem Baby Office. Tam už ale zřejmě potřebovali trochu klidu a coworking s miniškolkou zavřeli.

Stále však můžete podobnou službu včetně hlídání dětí od 1 roku využít v komunitním rodinném centru Jahoda (Na Slupi 1483/14), které najdete kousek od Botanické zahrady Univerzity Karlovy, kam po dokončení práce můžete s dětmi zamířit. Kromě herny a dílničky pro děti je zde k dispozici i plně vybavená sdílená kancelář.

Další takové místo najdete v Košířích (MaM Prostor, U Teplárny 3), Horních Počernicích (Mumraj, Mezilesí 2058/6) nebo na Praze 1 (Lemarket Hlídárna, Ostrovní 7). Všechna tato místa vám nabízí nejen výhody klasického coworkingu (pracovní prostor, networking, vybavení), ale především péči a zábavu pro vaše nejmenší. Tak co, matky (a otcové), budete sedět v koutě?

RYCHLÉ ZHODNOCENÍ:

+ baby friendly

– větší důraz na výbavu pro děti než na kancelářské potřeby

Ať už jsi z naší nabídky nejlepších coworkingů v Praze vyberete či nikoli, hlavní je, aby vám práce šla dobře od ruky!

Inspirativní místa na dosah

Latest Posts