November 5, 2019

Jak být díky jídlu efektivní aneb s plným žaludkem v coworkingu

Správně naplněný žaludek má vliv na vaše pracovní výsledky. Nevěříte? Nejste sami, vztahu jídla a efektivity vykonané práce Češi obecně příliš pozornosti nevěnují. Přitom jde o naprosto zásadní věc. Díky správné výživě můžete pracovat efektivně delší dobu, protože se vydržíte déle soustředit.

My v Locco workspace víme, že pocit hladu a správná výživa jsou velmi individuální veličiny. Proto je u nás dovoleno vzít si do naší sdílené kanceláře drobné občerstvení. Jen vás prosíme o ohleduplnost – sendvič s olomouckými tvarůžky není to pravé.

Strategie jídla v coworkingu na Praze 1?

Nejdůležitější je mít stále vyrovnanou hladinu cukru v krvi. To v praxi znamená řadu malých jídel přes den (nejlépe snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře).

Svačinu si můžete bez obav sníst před svým monitorem.

Doporučujeme zejména:

·    Oříšky (zejména mandle)

Oříšky obsahují plno prospěšných látek, třeba omega 3 mastné kyseliny, které vám pomohou k lepší paměti nebo aminokyseliny, které se postarají o lepší funkci mozku a lepší komunikaci mezi nervovými buňkami. Díky ořechům se budete lépe soustředit. Pokud nejste příznivcem neochucených oříšků přímo z pytlíku, zkuste si vytvořit domácí verzi kořeněných kešu, oříškovou nenutellu anebo přidejte vlašské ořechy do vaší oblíbené bábovky. I to může být skvělá svačina.

·    Mrkev

Možná budete spolupracovníky malinko rušit chroupáním, ale nabídněte jim také – konzumace mrkve zlepší vaši koncentraci i krevní oběh a navíc pomáhá proti zapomínání. Syrová mrkvev vás neláká? Zabalte si do krabičky pečenou mrkev s tymiánem, mrkvovo-cuketový muffin nebo mrkvové rohlíčky. Pozor, ty jsou silně návykové a jeden plech nikdy nestačí!

·    Jablko

Patří mezi vůbec nejoblíbenější ovoce. Je bohaté na vitamíny, chrání před duševní únavou a posiluje paměť. Navíc, znáte to přísloví z anglicky mluvících zemích – jablko odežene všechny doktory! To platí samozřejmě pouze pro jablka v syrové formě, ale pokud na něj zrovna nemáte chuť, udělejte si k svačině některý z lahodných jablečných koláčů nebo dortů.

·    Vejce

Vejce se dá zpracovat na mnoho různých způsobů – natvrdo uvařené jen tak oloupat  a sníst samotné, natvrdo uvařené nakrájet do sendviče či salátu, ať už zeleného či přímo vaječného. Výborná je i vaječná pomazánka. Má cenu vám takhle banálně radit? Ať už si své vejce vychutnáte jakkoli, vězte, že buňky šedé kůry mozkové se zaradují.

·    Tvaroh

Je to super povzbuzovač všech myšlenkových procesů – dát si ho můžete jen tak z krabičky (fajnšmekři si budou přikusovat tvrdý, real story), ale lepší bude, když si do něj doma zamícháte banán, lesní plody nebo ovesné vločky a trochu medu. Tak získáte opravdu výživné jídlo, které vás nejen zasytí, ale i povzbudí. A víte co, tvarohová bábovka a cheesecake taky nejsou špatná svačinka.

·    Lesní plody a jiné bobule

Maliny, borůvky i jahody jsou bohaté na vitamíny a ty vám pomůžou přemýšlet. Nebo na jejich nedostatek svedete, že vám to dneska nemyslí.

Zapomněli jste svačinu doma?

Žádný problém – ve vedlejší ulici je dobře zásobená prodejna Billa, kde koupíte všechno z výše uvedeného seznamu. A taky malou Nutellu, Karlovarské trojhránky, Jesenku nebo Bobíka. Ano,  sacharidy sice uspávají a zpomalují, ale člověk si práci musí umět zpříjemnit.

Kam z Locco workspace odejít na oběd?

Protože je naše sdílená kancelář umístěna přímo na Praze 1, nedaleko Václavského náměstí, nabízí okolí široké gastronomické možnosti. Každopádně, pokud chcete být produktivní, zapomeňte na stánky s klobásami nebo americký řetězec s hamburgery a hranolkami. Po těžkém jídle budete unavení, krev se z mozku přesune do břicha a vy nic neuděláte.

Ideální je dát si rybu se zeleninou, krůtí nebo kuřecí maso se zeleninou, salát nebo vaječnou omeletu. Podle doporučení našich efektivnějších západních sousedů je dobré si na oběd vyhradit 35 minut. To je údajně ideální doba na to se najíst, trochu projít a protáhnout, ale zároveň neztratit nit a nerozptylovat se příliš dlouho.

Nejlevnější variantou oběda v okolí Locco workspace je Billa a následná konzumace zakoupené vyvážené stravy ve Františkánské zahradě.

Z restaurací doporučujeme zejména:


·    Vapiano

Lehký salát nebo těstoviny (to je k obědu povolený sacharid).


·    Bombay express

Tady to může být pořádně ostré, ale i povzbuzující koření má své výhody při následném pracovním nasazení. Jinak je v nabídce dostatek zeleniny i další povolený sacharid – rýže.

·    Wok in

Sacharidy a zelenina v pánvi.

·    L´Osteria

Času si vyhraďte víc, ale dobře a lehce se tu určitě najíte. Tato restaurace je také zvláště vhodná k pracovním schůzkám. Prostory jsou reprezentativní a jídlo skvělé.

·    Dhaba beas

Samoobslužná restaurace, kde jídla vychází z thajské, vietnamské, indické a české. A je veganská a vegetariánská, takže svou koncentraci těžkým obědem nenarušíte.

·    UGO Salaterie

Salát je k obědu skvělá volba nejen, když chcete být štíhlí, ale i produktivní. A tady připravují mnoho skvělých variant. A také malá teplá jídla a smoothies.

Nejdůležitější je ale pitný režim – jak ho v coworkingu dodržovat?

Správný pitný režim se v naší sdílené kanceláři udržuje opravdu snadno. Nápoje jsou totiž v ceně a tak si stačí na stůl postavit sklenici nebo hrnek o objemu 250 ml a každou hodinu ho do dna vypít. Nejlepší je čistá voda. Ta totiž zajistí, že bude správně probíhat přenos informací mezi nervovými buňkami, pomůže okysličit mozek a tím ho udrží fit i při náročné práci.

Káva je pracovním nápojem Nr.1 v celém světě. Jenže je skutečnosti to s ní není zas tak jednoduché. Obsahuje kofein, který vás sice krátkodobě nakopne, ale tělo odvodňuje. Což je přesný opak toho, co je pro efektivní práci žádoucí. Alternativou může být zelený čaj. Ten zkuste pít po vzoru asijských národů – ráno nasypte čajové lístky do konvičky, zalijte vodou a vodu poté během dne doplňujte až nakonec budete pít více vodu než čaj.

Odpolední svačinka v coworkingu?

Ideální by bylo držet se na uzdě a dát si zeleninu, ovoce nebo oříšky jak jsou uvedeny v seznamu k dopolední svačině. Jenže ve Friends Coffee House, ve kterém je naše pracovna Locco, mají brownies.

Umístění v centru města má své výhody. Když se zdržíte až do večeře, všechny výše uvedené restaurace můžete znovu navštívit, protože budou mít otevřeno. Ale pozor. Večerní jídlo má vliv na kvalitu vašeho spánku. A ten zas na kvalitu vaší zítřejší práce. Takže ve všední dny raději žádné těžké gastronomické hříchy.

Inspirativní místa na dosah

Latest Posts