November 5, 2019

Doma nebo v coworkingu? Kde se nejlépe pracuje?

Pracovní trh v České republice se v posledních letech výrazně změnil. Alespoň v oblasti přístupu zaměstnavatelů k práci z domova. Home-office už není pouze doménou živnostníků (freelancerů) nebo digitálních nomádů cestujících po světě. Občasní práce z domova začíná být standardem i ve většině velkých, jinak poměrně „zkostnatělých“, korporací.


Home-office: Ráj pro sebedisciplinované, peklo pro chaotické extroverty?

Práce z domova ale není pro každého. Její hlavní vyhodou je naprostá flexibilita a tedy možnost skloubit osobní a pracovní život. A to se netýká pouze pracovníků, kteří již mají rodinu. Však se přiznejte, kdo z vás už si vzal v pátek home-office, aby mohl vyrazit na prodloužený víkend s tím, že páteční práce se nějak dodělá? Pokud jste freelancer, tak se dodělá zcela určitě, přece nechete být další měsíc o chlebu a vodě. Jste-li zaměstnanec? Tam už je to s motivací a sebedisciplínou o něco těžší.


Hlavní výhody práce z domova:

·        Flexibilita – pracujete v noci lépe? Žádný problém, přes den můžete spát nebo si dojít na nákup a k lékaři. Pozor: odesílat pracovní e-maily v sobotu v noci však silně nedoporučujeme.

·        Svoboda – vytahané tepláky? Pyžamo s papouškem? Práce z postele nebo u televize? Jen si udělejte pohodlí!

·        (Téměř) žádné další náklady – zálohy na elektřinu a vodu už beztak platíte a internet dnes doma chybí také málokomu.


Nevýhody home-office:

·        Chybí sociální interakce – za celý den s nikým nepromluvíte (rybičky, kočka a máma na telefonu se fakt nepočítají), i když nejste extrovert, v kanceláři určitě alesoň v kuchyňce dvě slova za den prohodíte.

·        Rozptylující faktory – už jste viděli to super video se surfující kočkou? Já během psaní tohoto článku třikrát. A ještě jsem hodila prádlo do pračky, poklidila po snídani a dala do trouby zapéct francouzské brambory. Jsou to sice všechno „práce na minutku“, ale!

·        Sebedisciplína je nutná – a přiznejme si, ne každý ji má.

·        Nevhodné pracovní prostředí – přivýdělek z postele nebo pláže? To je sen, ovšem ne pro vaše záda. Nejen při práci na počítači je potřeba dobrá ergonomická židle. Máte ji doma?


Je coworkingové centrum řešením?

Jak tedy pracovat efektivně? Vzít si počítač do kavárny vaše soustředění a morálku příliš nezlepší, i když na fotkách taková kancelář v kavárně vypadá stylově. Coworkingy zdánlivě nabízí nejlepší řešení. Navíc v České republice je máme  v oblasti sdílených kanceláří poměrně solidní infrastrukturu a tak coworkingy najdete i mimo Prahu.

Doma nebo v coworkingu? Kde se nejlépe pracuje? 1


Výhody práce v coworkingu:

·        Snadno oddělíte osobní a pracovní život – ne, ve sdílených kancelářích nejsou pračky ani kuchyně, ve kterých je třeba „jenom oloupnout ty brambory a dát je vařit“.

·        Lépe si nastavíte pracovní dobu – a povede se vám ji snaději dodržovat.

·        Seznámíte se s inspirativními lidmi a když je uvídíte pracovat, také vás to donutí

·        Máte k dispozici moderní kancelářskou techniku.


Nevýhody coworkingu:

·        Nedostatek klidu a soukromí – coworking je vlastně kancelář ve stylu open space, slyšíte klábosení, klapání do počítače, hlasité telefonní hovory a to může narušovat vaši koncentraci.

·        Další náklady – v coworkingové kanceláři si musíte platit místo, většinou měsíční paušál. To se vyplatí, pokud jste OSVČ nebo rozjíždíte firmu, pokud ale máte dva dny v týdnu home-office a chtete jen změnit prostředí, není to pro vás ekonomické

·        Musíte dodržovat otevírací dobu – zapomeňte na práci v jednu v noci.


Našli jsme nejlepší řešení?

My v Locco dobře víme, že práce z domova i coworkingy mají své mouchy. A právě ty jsme se pokusili vychytat! Kromě toho, že naše sdílené kanceláře sází na hodnoty jako je udržitelnost a využití existujících lokálních zdrojů, získáte návštěvou u nás také:

Doma nebo v coworkingu? Kde se nejlépe pracuje? 2

·        Malý tichý prostor – Locco není žádný velký open space, jen malá kancelář s pár stoly. Kdo chce telefonovat, může využít soukromí telefonní budky, kdo chce pořádat meeting, má možnost využít zasedačku a kdo chce tlachat se spolupracovníky, pro toho je k dipozici celá kavárna, ve které je kancelář umístěna. Nenechte se rušit!

·        Volnost bez závazků – nemusíte si kupovat žádné členství, účtujeme po minutách, pokud tedy dneska nechcete koukat na kolegy v kanceláři, ale víte, že doma budou odpoledne řvát děti, využijte Locco.

·        Profesionální vybavení – kromě tiskárny, kopírky a skeneru nabízíme kvalitní židle. Protože páteř je to nejcennější co máte.  Pokud už vás bolí záda z gauče, zkuste to u nás.

·        Dostupnost – vláčet se hodinu někam do coworkingu? Ztráta času! Locco sází na lokálnost – doma mi to nejde? Jdu pracovat o dva domy dál! Mám hodinu čas v centru před srazem s kamarádkou? Můžu ji efektivně využít prací na klidném a dobře dostupném místě.

·        Přívětivá otevírací doba – Locco je k dispozici v rámci otevírací doby kavárny, ve které je umístěno.


A jaké mouchy jsme zatím ještě nevychytali?

• Chybí nám dostatek poboček Locco vám zatím nemůže zajistit místo k práci všude tam, kde ho potřebujete. Ale pracujeme na tom! A návrhům nových míst se rozhodně nebráníme.

• Nemáme komunitu – zatím to u nás nefunguje tak, že se každý čtvrtek budete moci inspirovat od geniálního architekta Alberta ani každé úterý pracovat se Zuzkou, která má cestovní kancelář. I budování inspirativní a nápomocné Locco komunity je u nás v začátcích. Na druhou stranu máte ale jedinečnou příležitost být jedním z jejích základních kamenů.  

• Nemáme komunitu – zatím to u nás nefunguje tak, že se každý čtvrtek budete moci inspirovat od geniálního architekta Alberta ani každé úterý pracovat se Zuzkou, která má cestovní kancelář. I budování inspirativní a nápomocné Locco komunity je u nás v začátcích. Na druhou stranu máte ale jedinečnou příležitost být jedním z jejích základních kamenů.  

Inspirativní místa na dosah

Latest Posts